Ten post powstał po to, by ułatwić Wam dopasowanie sweterka Felicia do Waszych potrzeb i preferencji! Jeśli więc pragniesz wydziergać swoją wersję tego projektu, ale skrojoną perfekcyjnie pod Twoje unikatowe kształty, zapraszam do lektury. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące wyboru rozmiaru, porady odnośnie zmiany długości korpusu i rękawów, moje sugestie i przemyślenia na temat zmian oraz wyszczególnienie kluczowych cech wzoru, które powinnaś wziąć pod uwagę przy każdej potencjalnej modyfikacji. Liczę na to, że poradnik ten uczyni dzierganie Felicii jeszcze prostszym!

Wybór rozmiaru

Zacznijmy od najważniejszego, czyli jak dobrać rozmiar swetra by osiągnąć zamierzony efekt. Felicia zaprojektowana została tak, by dawać nam mnóstwo swobody – korpus oraz rękawy są bardzo obszerne, linia ramion sięga dość nisko, a rękawy umyślnie zaprojektowałam tak, by były za długie. Całość wykończona jest dłuższymi ściągaczami by zapewnić wygodę i podkreślić oversizowy klimat swetra. Jeśli pragniesz osiągnąć taki sam efekt jak na zdjęciach, niezwykle ważny jest odpowiedni luz.

Wiem, że liczba nadprogramowych centymetrów w tym ubraniu może początkowo szokować, może Ci się wydawać, że to zbyt wiele, że ryzykownie będzie podążać zgodnie z instrukcją. Pamiętaj jednak o tym, że każdy centymetr mniej (lub więcej) da Ci odrobinę inny efekt. Felicia z niewielkim luzem będzie już zupełnie innym swetrem, dlatego na początku powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego swetra potrzebujesz. Takiego samego jak oryginał? A może szukasz czegoś bliżej ciała?

Jeśli podoba Ci się to co stworzyłam, to zachęcam do dodania do obwodu swojej klatki piersiowej sugerowanego przeze mnie luzu, który wynosi 28-35 cm. Jeśli wybrany przez Ciebie rozmiar zawiera luz z podanego przedziału, to możesz być pewna, że osiągniesz taki sam efekt jak ja!

Nie bój się jednak eksperymentować – jeśli nie po drodze Ci z oversizowymi formami, spróbuj mniejszego luzu. Pamiętaj jednak, że w tej konstrukcji linia ramion nie powinna być zbyt krótka – miejsce łączenia rękawów i korpusu powinno znajdować się za główką ramienia.

Dodatkowa uwaga

Bez względu na to jaki luz i rozmiar wybierzesz, pamiętaj żeby zawsze sprawdzać każdy wymiar swetra: długość korpusu, ramion, szerokość rękawów, głębokość dekoltu czy obwód kołnierza. Informacje te podane są na schemacie dołączonym do wzoru.

Modyfikacja długości korpusu

Jedynym miejscem, w którym bez problemu można wydłużyć lub skrócić sweter Felicia jest dół naszego swetra. A że projekt ten dziergany jest od dołu do góry, decyzję musisz podjąć już na samym początku.

Pamiętaj jednak, aby Twój sweter nie był zbyt długi, bo to, w połączeniu z pokaźną szerokością, da mało przyjemny efekt ciężkości. Zaś zbyt krótki korpus nie zapewni Ci tego subtelnego bufiastego efektu nad biodrami. Sugeruję by krawędź ściągacza znajdowała się minimalnie kilka centymetrów nad biodrem lub sięgała maksymalnie do połowy pośladków. Wszystko pomiędzy da satysfakcjonujący efekt!
Ja, przy wzroście 168 cm, dziergałam rozmiar S i moja Felicia, z długością korpusu wynoszącą 32.5 cm, kończy się tuż nad moim biodrem.

Dodatkowa uwaga

Zwróć uwagę na to, że długość korpusu podana we wzorze (C) sięga od dolnej krawędzi swetra do początku rękawa, co wypada znacznie niżej niż Twoja pacha. By dowiedzieć się jaka jest długość swetra wzdłuż całego boku sprawdź wymiar B. To może ułatwić Ci podjęcie decyzji o długości Twojej Felicii.

Rysunek

Gdy już ustalisz pożądaną długość, musisz wykonać kilka obliczeń lub,  jeśli centymetr lub dwa różnicy nie mają dla Ciebie większego znaczenia, jedynie oszacować liczbę dodatkowych okrążeń, które musisz wykonać lub pominąć. Postępuj zgodnie ze poniższymi wskazówkami a nie sprawi Ci to żadnego problemu!

Otwórz swoją kopię wzoru i przyjrzyj się dwóm schematom znajdującym się na stronie 9. Przedstawiają one panele warkoczowe użyte w projekcie. Pracę nad nimi zaczniesz tuż po wykonaniu dolnego ściągacza i zwiększeniu oczek na korpus. Oryginalna wersja zakłada rozpoczęcie pracy nad schematami od rzędu numer 1.

Korzystając ze swojej próbki oblicz liczbę okrążeń jaką chcesz dodać lub odjąć – istotne jest by była to liczba parzysta. By ułatwić zrozumienie dalszych kroków przyjmijmy za przykład liczbę 8.

W przypadku chęci skrócenia swetra należy rozpocząć pracę nad korpusem 8 rzędów powyżej, to znaczy, że Twoim pierwszym rzędem w przypadku obu schematów będzie rząd 9. Jak widzicie, wystarczy “przesunąć się” w górę schematu o wybraną liczbę rzędów.

Gdy Twoim celem jest wydłużenie ubrania powinnaś kierować się “w dół” schematów i rozpocząć pracę od 25 rzędu Środkowego Warkocza i 5 rzędu Bocznego Warkocza.

Ważne!

W trakcie zwiększania oczek korpusu (pierwsze okrążenie po oczkach ściągaczowych), ustalamy jednocześnie ich rodzaj – część jest przerabiana na prawo, część na lewo, i jest to zależne od wykonywanych później ściegów. W przypadku modyfikacji długości swetra musisz również zmodyfikować ułożenie prawych i lewych oczek w miejscu Środkowego Warkocza, tak by odpowiadały Twojemu nowemu początkowemu rzędowi. By lepiej zobrazować Wam ten proces, poniżej zamieszczam rozłożenie oczek dla naszego wcześniejszego przykładu.

Przykład: skracam sweter o 8 okrążeń, mój pierwszy rząd schematu Środkowy Warkocz ma numer 9. Oznacza to, że w miejscu, gdzie pojawią się Środkowe Warkocze powinnam mieć następującą sekwencję oczek prawych i lewych: p1, k3, p3, k3, p2, k3, p3, k3, p1.
Przeanalizuj ten przykład i porównaj podaną sekwencję do 9. rzędu schematu by zrozumieć zależność i tym samym ułatwić sobie samodzielne obliczenia.

Pamiętaj by zachować podaną we wzorze liczbę dodawań. Modyfikuj wyłącznie rodzaj dodawanego oczka (prawe lub lewe) tak by zgadzały się z Twoim pierwszym rzędem schematu.

Dodatkowe uwagi

  • zawsze rozpoczynaj pracę od rzędu nieparzystego.
  • nie rozpoczynaj pracy nad Środkowym Warkoczem od rzędów 19 i 21.
  • przesuwaj się na obu schematach o dokładnie tę samą liczbę rzędów.
  • modyfikuj długość korpusu wyłącznie na dole swetra.
  • gdy podczas “przesuwania się” w górę schematów dotrzesz do ostatniego rzędu, wróć do rzędu pierwszego i kontynuuj liczenie.
  • gdy podczas “przesuwania się” w dół schematów dotrzesz do pierwszego rzędu, idź do rzędu ostatniego i kontynuuj liczenie.

Modyfikacja długości rękawów

Tak samo jak w przypadku korpusu, rękawy wykonywane są od dołu do góry, by zachować spójny wygląd warkoczy. Tym razem jednak o długości możesz zdecydować prawie w dowolnym momencie.

Jak wspomniałam we wstępie, zaprojektowałam rękawy tak, by były za długie i swobodnie zwisały nad ściągaczowymi mankietami. Przy obszernym korpusie i równie szerokich rękawach, odpowiednia długość jest istotna do osiągnięcia porządnego efektu. Rękawy kończące się równo z nadgarstkiem będą zaburzać proporcje i nie zapewnią odpowiedniego komfortu. Ale i skrajność w drugą stronę przyniesie rozczarowanie zamiast pożądanej satysfakcji! Rękaw ma być za długi, opadać na mankiet i tworzyć dużą bufkę, ale jednocześnie nie powinien smutnie zwisać i przykrywać całej naszej dłoni.

By dopasować długość rękawa do swoich potrzeb i wymiarów wykonaj mniej lub więcej centymetrów na końcu rękawa, pamiętając by nie kończyć pracy na rzędach 18-22 schematu Środkowy Warkocz. W tym właśnie miejscu zwiększamy lub zmniejszamy oczka w celu wykonania ozdobnego ściegu. Ostatnie okrążenie rękawa powinno również wypadać na rząd nieparzysty schematu.

Niestety, jest małe ale! W trakcie pracy nad całą długością rękawa dodawać będziesz dwa oczka co określoną liczbę okrążeń, by osiągnąć obwód równy wymiarowi otworu na korpusie. Postaraj się by w trakcie skracania długości (w przypadku wydłużania ten problem się nie pojawi) skończyć pracę z wymaganą liczbą oczek na drutach (znajdziesz ją na stronie 8, w sekcji “Rękawy”, po ostatnim zwiększaniu oczek). Spróbuj zmniejszyć liczbę okrążeń pomiędzy dodawanymi oczkami równomiernie na całej długości lub w 2-3 ostatnich dodawaniach. Jeśli przy modyfikacji stracisz wyłącznie jedno okrążenie dodawania oczek, możesz pominąć ten proces – dwa oczka mniej nie będą stanowiły żadnego problemu podczas mocowania rękawów do korpusu.

Pamiętaj!

  • zapewnij Twojemu rękawowi odpowiedni nadmiar dzianiny powyżej mankietu. W przeciwnym wypadku nie powstanie pożądany bufiasty efekt.
  • długość rękawa w gotowym swetrze jest również zależna od długości ramienia Twojego swetra – zanim skończysz pracę nad rękawem, sprawdź w którym miejscu wypada linia łączenia go z korpusem. Czym wyżej na Twoim ramieniu się ono znajduje, tym krótszy będzie rękaw.
  • gdy Twój korpus jest już gotowy, nie próbuj zwężać lub poszerzać rękawa. W przeciwnym wypadku nie będzie on pasował do otworu na rękaw na korpusie. Jeśli chcesz dokonać takiej modyfikacji, sprawdź akapit “Mieszanie rozmiarów”.

Mieszanie rozmiarów

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy z nas posiada odmienne proporcje i nie istnieje jeden przepis na sweter pasujący do każdego ciała. Moje wzory staram się pisać tak by szerokość rękawów zwiększała się proporcjonalnie wraz z szerokością korpusu, ale jak dobrze wiemy – ile różnych pięknych ciał, tyle różnych proporcji i wymiarów, prawda?

Jeśli obwód Twojej klatki piersiowej wskazuje na zupełnie inny rozmiar niż wymiar ramion, możesz w prosty sposób zmieszać dwa wybrane rozmiary i stworzyć dla siebie najlepszą wersję Felicii. Po raz kolejny, by ułatwić sprawę, posłużę się konkretnym przykładem. Załóżmy, że chciałabyś wydziergać korpus w rozmiarze L, ale Twoje ramiona lepiej czułyby się z rękawami w rozmiarze M. Otwórz pliki obu rozmiarów i jeszcze zanim zaczniesz dziergać, zaznacz kluczowe punkty, w których dokonasz zmian, tak by nie popełnić pomyłki:

  1. Pracę nas swetrem rozpocznij od rozmiaru Twojego korpusu, czyli rozmiaru L. Wykonaj według tych instrukcji ściągacz, Okrążenie zwiększania i Następne okrążenie.
  2. Instrukcje z kolejnego akapitu (ostatni akapit powyżej sekcji “Przód”) wykonaj z rozmiaru M. Znajdziesz tam instrukcje mówiące ile pełnych powtórzeń Środkowego Warkocza i dodatkowych okrążeń należy wykonać dla tego danego rozmiaru. Dla rozmiaru M są to dwa pełne powtórzenia schematu oraz 7 dodatkowych okrążeń. (To miejsce jest kluczowe – następnym krokiem będzie rozdzielenie korpusu na Przód i Tył, a długość tych dwóch sekcji będzie determinować szerokość rękawa).
  3. Wróć do pliku z rozmiarem, który wybrałaś dla korpusu (L) i wykonaj sekcję Przód i Tył.
  4. Wykonaj rękawy według wybranego rozmiaru (M).

Jak widzisz cały proces jest całkiem prosty! Możesz w ten sposób mieszać dowolne dwa rozmiary i wcale nie muszą być one sąsiadujące. Znajdź swoje idealne wymiary i stwórz sweter skrojony na miarę!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ta spora garść informacji pomoże Ci przebrnąć przez wszystkie pożądane modyfikacje bez stresu i pomyłek. Pamiętaj proszę by zawsze wykonać próbkę dzianiny i, jeśli nie jesteś pewna wymiarów w trakcie pracy nad swetrem, wykonać również próbne blokowanie. To pozwoli Ci w spokoju pracować nad wymarzonym projektem, ograniczyć liczbę nieprzyjemnych niespodzianek i przede wszystkim – uzyskać zadowalający efekt końcowy!

Jeśli nadal potrzebujesz mojej pomocy lub zmagasz się z nieporuszonym wyżej zagadnieniem, czekam na Twój komentarz! Razem wymyślimy rozwiązanie Twojego problemu:)

Marzena

Kod rabatowy

Użyj kodu Feliciasweater30 w podsumowaniu koszyka w moim sklepie na Ravelry by kupić wzór na sweterek Felicia z 30% zniżką!