Witajcie w poście dedykowanym Darling Dress, jednemu z czterech projektów składających się na mojego ebooka Sydney Summer Knits! Jeśli potrzebujecie dodatkowej rady by wykonać swoją własną wersję lub chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia letnich dzianin, ten post jest dokładnie tym, czego Wam potrzeba!
Gdy tylko zakończył się mój pierwszy letni knitalong, zdecydowałam się zebrać wszystkie wartościowe wskazówki, filmy i tutoriale, które stworzyłam dla uczestników wydarzenia, i umieścić je w formie kilku artykułów na blogu, tak by mogły służyć radą każdej dziewiarce. Mam nadzieję, że okażą się pomocne!
Szczegółowe instrukcje wykonania, a nawet modyfikowania tych letnich projektów, znajdziecie oczywiście w ebooku. Elektroniczną kopię książki możecie kupić w moich sklepach na Ravelry lub Payhip (aż 100 stron pełnych wartościowej i interesującej treści!). Ale w tym poście, podzielę się z Wami dodatkowymi materiałami, które, jak sądzę, jeszcze bardziej ułatwią Wam pracę nad Waszą wersją Darling Dress i sprawią, że dzierganie pójdzie wyjątkowo gładko i bezproblemowo. Miłej zabawy!
Spis treści
- Właściwości włóczki i dzianiny.
- Jak zmodyfikować.
- Blokowanie.
Właściwości włóczki i dzianiny.
Kluczem do sukcesu przy tworzeniu letniej sukienki jest użycie roślinnego i nieelastycznego włókna. Letnia sukienka powinna spełniać zupełnie inne kryteria niż sukienka przeznaczona na zimę lub jesień. Zależy nam na tym, by dzianina nie otulała ciała, jak ma to miejsce w przypadku wełnianych ubrań – to właśnie sprawia, że są one tak przyjemne w noszeniu w chłodne dni.
Aby doświadczać maksimum komfortu w trakcie wysokich temperatur, tkanina sukienki zawsze powinna pozostać sucha i przewiewna. Nie ma wątpliwości co do tego, że wszyscy znacząco pocimy się latem, a nasze ubrania pochłaniają tę wilgoć, zmieniając właściwości w zależności od włókna. Wełna, gdy jest wilgotna, ma tendencję do rozciągania się i stawania się cięższą. Ponadto przylega do ciała i schnie dość wolno. Len zaś jest wysoce oddychającym włóknem. Jest również bardziej sztywny, co sprawia, że nie przylega do naszej skóry, odprowadza wilgoć i szybko schnie.
Innym ważnym czynnikiem, który sprawia, że włókna roślinne są lepsze od wełny przy pracy nad letnią sukienką, jest brak elastyczności. Obejrzyjcie film poniżej, aby zobaczyć różnicę między włóczką wykonaną z wełny a czystym lnem, w moim przypadku: Antigone od De Rerum Natura.
Nić po lewej stronie to wełna. Możemy tu zauważyć, że jest bardzo podatna na rozciąganie i zmienia swoją grubość. Mówimy nam to, że pokaźny kawałek dzianiny wykonany z tak sprężystej przędzy, z pewnością znacznie się rozciągnie, tracąc swój kształt i ładny wygląd. Teraz zwróćmy uwagę na nitkę wykonaną z lnu. Możecie zauważyć, że ledwo trzyma nadany jej skręt. Świetnie! To, w połączeniu z wytrzymałością lnu, sprawia, że nić trudno się rozciąga. Po pierwszym, raczej lekkim, rozciągnięciu (po zablokowaniu i pierwszym założeniu), nić osiąga swoją maksymalną długość i nie zaskoczy nas pod koniec dnia, podwajając swoją objętość.
Obejrzyj poniższe wideo, aby zobaczyć jak zachowuje się dzianina wykonana z lnu:
Tkanina rozciąga się tylko nieznacznie w dół. Jednocześnie można ją łatwo rozciągnąć na boki, co jest naprawdę przydatne w przypadku wszystkich projektów wymagających ujemnego luzu.
Sztywność lnu pozwala nam również na wykończenie projektów w bardzo minimalistyczny sposób, jak np. pikotki w sukience Darling Dress. Krawędzie się nie wywijają!
Pamiętajcie jednak, że sztywność nie oznacza braku miękkości. Włóczka Antigone to naprawdę miła i miękka włóczka. Jak szczegółowo opisałam to na stronie 40 mojego ebooka, len uwielbia być noszony. Jest dość szorstki po praniu, ale gdy tylko zaczniecie go pocierać/przytulać/nosić, staje się miękki i gładki.
I ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia – gładkość nici. Aby podkreślić koronkowe ramiączka sukienki, użyjcie gładkiej włóczki z lekkim połyskiem. Ścieg gładki zawsze wygląda świetnie, ale koronka prosi się o specjalne podejście. Unikajcie wielobarwnych włóczek i tekstury.
Jak zmodyfikować
Moim celem przy tworzeniu tego projektu, było uzyskanie sukienki, która jest jednocześnie “wyjściowa” i bardzo łatwa do dopasowania czy noszenia! Dzianinowe sukienki mogą odrobinę zniechęcać – mamy wszak różne kształty, proporcje i wzrost, a to, co komfortowe dla jednej osoby, może być niewygodne dla drugiej, a jest to na tyle duży projekt, że nie zawsze chcemy ryzykować.
Kluczowymi elementami tego projektu są ażurowe ramiączka i głębokie, kwadratowe dekolty. Dalej mamy już tylko morze pięknego ściegu gładkiego, który pozwala nam z łatwością manipulować jego kształtem.
Ale nawet górna część (ramiączka i dekolty) są zaprojektowane tak, aby można je było łatwo dostosować do każdej sylwetki! Zapewniam Was, że korzystanie z moich wskazówek zaowocuje świetnie wyglądającym letnim projektem.
Zanim zaczniecie pracować nad Darling Dress, zastanówcie się najpierw, jaka głębokość dekoltów będzie dla Was optymalna. Ja w przypadku kwadratowego dekoltu, zdecydowanie bardziej wolę głębsze wycięcie, szczególnie z tyłu.
Dokładnie zmierzcie się w kluczowych miejscach lub sprawdźcie wymiary na innej sukience, jeśli macie taką w swojej szafie, zanim podejmiecie decyzję. Po ukończeniu ramiączek, złóżcie je na pół, przyłóżcie je do ciała i sprawdźcie w lustrze, jak układają się na klatce piersiowej. Pamiętajcie, że gotowa sukienka lekko je dociąży, więc w trakcie blokowania, najpierw skupcie się na maksymalnym otwarciu ażuru na całej długości, a dopiero potem na szerokości.
Gdy dekolty są już gotowe, a przód i tył połączone do pracy w okrążeniach, czas pomyśleć o kształcie sukienki. Oryginalny wzór przewiduje klasyczny krój w kształcie litery A, ale nie bójcie się eksperymentować! Jeśli preferujecie obszerne i luźne fasony, zmniejszcie ustalone odstępy między dodawanymi oczkami. Jeśli zaś Waszym celem jest otrzymanie dopasowanej sukienki, powiększcie je. Bez względu na to, jaką odległość między zwiększaniem wybierzecie, koniecznie trzymajcie się jej do samego końca.
Uwaga
Te modyfikacje mogą wymagać zmiany umiejscowienia rozcięcia oraz liczby oczek, które należy podnieść do pikotkowego wykończenia.
Bez żadnego problemu możecie również zmienić długość tego projektu! Śmiało możecie wykonać letni top, sukienkę do kolan a nawet maxi, aż do samych kostek. Jeśli zdecydujecie się na bluzkę, całkowicie pomińcie rozcięcie. W przypadku sukienki maxi rozważcie wykonanie długiego rozcięcia, które zaczyna się nad kolanem.
Blokowanie
Przeczytajcie mój artykuł Sens blokowania dzianiny by dowiedzieć się więcej o celu i ogólnych zasadach blokowania. Wierzę, że pomoże to Wam dobrze zrozumieć cały proces.
Na poniższym wideo pokazuję Wam jak z powodzeniem blokować bluzkę Darling Dress:
Instrukcje blokowania:
Blokuj z tyłem ku górze, dzięki czemu będziesz mieć kontrolę nad oboma dekoltami i całą długością ramiączek.
Ułóż sukienkę tak, by materiał składał się idealnie po bokach.
Zacznij od zrównania krawędzi rozporka i przypięcia go do maty przez dwie warstwy materiału.
Starannie ułóż i wyrównaj dekolty i ramiączka.
Przypnij pod pachami.
Zacznij przypominanie od tylnego dekoltu. Przypinaj przynajmniej co drugą pikotkę. Wbijaj szpilkę bezpośrednio w pikotkę. Powtórz dla przedniego dekoltu.
Ułóż ramiączka i sprawdź ich wymiary. Zabezpiecz szpilką na górze.
Połącz ze sobą odpowiadające sobie pikotki z przodu i z tyłu ramiączek i przypnij je razem w ten sam sposób, jak w przypadku dekoltów.
Przypnij pikotki pod pachą.
Połącz ze sobą odpowiadające sobie pikotki z przodu i z tyłu dolnej krawędzi i przypnij je tak samo jak dekolty i ramiączka. Przeczytaj więcej o blokowaniu pikotek w tym poście: Blokowanie pikotek.
Na końcu możesz zabezpieczyć boki by uzyskać prostą linię.
O kolekcji Sydney Summer Knits
Kolekcja Sydney Summer Knits zawiera cztery nowe, unikatowe letnie projekty inspirowane moim nowym domem – Sydney. Znajdziesz tu wzory na trzy bluzki i jedną sukienkę, każdy z
projektów odzwierciedla inną cechę miasta. Wszystkie projekty wykonane są w stylu najbliższym mojemu sercu, który ośmielam się nazywać współczesnym romantyzmem.
Sprawdź pozostałe moje posty o: Filigree Cami, Seasalt Tank i Woollahra Tee:
Marzena