Witajcie w poście dedykowanym Seasalt Tank, jednemu z czterech projektów składających się na mojego ebooka Sydney Summer Knits! Jeśli potrzebujecie dodatkowej rady by wykonać swoją własną wersję lub chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia letnich dzianin, ten post jest dokładnie tym, czego Wam potrzeba!
Gdy tylko zakończył się mój pierwszy letni knitalong, zdecydowałam się zebrać wszystkie wartościowe wskazówki, filmy i tutoriale, które stworzyłam dla uczestników wydarzenia, i umieścić je w formie kilku artykułów na blogu, tak by mogły służyć radą każdej dziewiarce. Mam nadzieję, że okażą się pomocne!
Szczegółowe instrukcje wykonania, a nawet modyfikowania tych letnich projektów, znajdziecie oczywiście w ebooku. Elektroniczną kopię książki możecie kupić w moich sklepach na Ravelry lub Payhip (aż 100 stron pełnych wartościowej i interesującej treści!). Ale w tym poście, podzielę się z Wami dodatkowymi materiałami, które, jak sądzę, jeszcze bardziej ułatwią Wam pracę nad Waszą wersją Seasalt Tank i sprawią, że dzierganie pójdzie wyjątkowo gładko i bezproblemowo. Miłej zabawy!
Spis streści
- Właściwości włóczki i dzianiny.
- Użyte ściegi.
- Blokowanie.
Właściwości włóczki i dzianiny.
Seasalt Tank może być z powodzeniem wykonany z jednej nitki grubości DK lub z dwóch nitek grubości fingering – daje nam to naprawdę szeroki wachlarz możliwości! Te ściegi absolutnie kochają wielowątkowe włóczki z odrobiną tekstury.
Podczas poszukiwania ideału, zwróćcie uwagę na skręt włóczki. Potrzebujemy tu włóczki z widocznym skrętem, teksturą i matowym wykończeniem. Nitka powinna nieznacznie przypominać sznurek. Taki wyraźny skręt pięknie podkreśla ściegi użyte w Seasalt Tank, nadając końcowemu projektowi boho klimat. W filmiku poniżej pokazuję dwie różne włóczki: Sandnes Garn Tynn Line, której użyłam w mojej wersji, i Rowan Denim Revive. Obie mają te same cechy, ale różną gramaturę:
Projekt wykonany z takiej właśnie włóczki ma świetną fakturę. Dzianina jest odrobinkę sztywna, co naprawdę dobrze eksponuje te konkretne ściegi i utrzymuje je w świetnej formie przez długi czas. Z drugiej strony, bluzka ma niewielką elastyczność, o czym koniecznie należy pamiętać podczas wyboru idealnego rozmiaru – zdecydowanie nie zalecam zwiększania ujemnego luzu.
Ponieważ pracujemy tutaj z włóczką o grubości DK, do wykonania tego topu nie rekomenduję włóczek wełnianych – grubość nitki w połączeniu z tym konkretnym włóknem sprawi, że bluzka nie będzie nadawała się do noszenia w upały. Jeśli jednak chcecie nosić swój top przez cały rok, wełna może okazać się doskonałym wyborem. Pamiętajcie jednak o przestrzeganiu wszystkich pozostałych zasad, o których wspomniałam – nie wybierajcie mięsistej wełny merino, a raczej włóczki o rustykalnym wyglądzie.
Użyte ściegi
RĄBEK
Obejrzyj poniższy filmik by dowiedzieć się jak wykonać rąbek w Seasalt Tank:
GŁÓWNY ŚCIEG
Schemat we wzorze bluzki Seasalt Tank ma nieparzystą liczbę rzędów, co oznacza, że będzie naprzemiennie zaczynał się raz na prawej stronie a raz na lewej. Myślę, że jedynymi potencjalnie problematycznymi rzędami schematu są rzędy 2 i 3.
Oto jak wykonać 2. rząd zarówno na lewej, jak i prawej stronie robótki. To co chcemy osiągnąć to podwójne oczko prawe lub podwójne oczko lewe. W skrócie: potrzebujemy po prostu zwiększyć długość oczek do kolejnego kroku. Zwróćcie proszę uwagę, że na co dzień dziergam w stylu “combination”, jednak postanowiłam pokazać Wam dwa różne sposoby. Pamiętajcie, że nie ma absolutnie żadnego powodu, by zmieniać swój sposób przerabiania lewych oczek, dopóki otrzymujemy dokładnie ten sam rezultat!
W 3. rzędzie schematu wykonujemy 5 oczek z 5 oczek, aby stworzyć coś na kształt wachlarza.
Oto 3. rząd schematu wykonany na prawej stronie robótki:
Oraz 3. rząd schematu wykonany na lewej stronie:
Blokowanie
Przeczytajcie mój artykuł Sens blokowania dzianiny by dowiedzieć się więcej o celu i ogólnych zasadach blokowania. Wierzę, że pomoże to Wam dobrze zrozumieć cały proces.
Na poniższym wideo pokazuję Wam jak z powodzeniem blokować bluzkę Seasalt Tank:
Instrukcje blokowania:
Blokuj bluzkę z przodem ku górze.
Zacznij od ramion. Złóż je dokładnie na środku – jest to miejsce, gdzie znajduje się górny rząd lewych oczek. Przypnij używając przynajmniej trzech szpilek.
Przypnij pod pachami by utrzymać bluzkę w miejscu w następnym kroku.
Połącz w pary odpowiadające sobie przednie i tylne “muszelki” na dolnej krawędzi. Przypnij je razem wbijając szpilkę w otwór – dzięki temu uzyskasz najlepszy kształt. Pociągnij materiał delikatnie w dół w trakcie przypinania.
Przypnij boki by uzyskać taką samą szerokość korpusu na każdej wysokości. Najlepszym miejscem do wbicia szpilki jest wachlarzyk.
Pociągnij delikatnie karczek ku górze by w pełni otworzy ściegi w górnej części tyłu. Przypnij linię karku używając dużej liczby szpilek.
Zabezpiecz podkrój pachy w ten sam sposób co boki.
O kolekcji Sydney Summer Knits
Kolekcja Sydney Summer Knits zawiera cztery nowe, unikatowe letnie projekty inspirowane moim nowym domem – Sydney. Znajdziesz tu wzory na trzy bluzki i jedną sukienkę, każdy z
projektów odzwierciedla inną cechę miasta. Wszystkie projekty wykonane są w stylu najbliższym mojemu sercu, który ośmielam się nazywać współczesnym romantyzmem.
Sprawdź pozostałe moje posty o: Filigree Cami, Darling Dress i Woollahra Tee:
Marzena