Witajcie w poście dedykowanym Woolhara Tee, jednemu z czterech projektów składających się na mojego ebooka Sydney Summer Knits! Jeśli potrzebujecie dodatkowej rady by wykonać swoją własną wersję lub chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia letnich dzianin, ten post jest dokładnie tym, czego Wam potrzeba!
Gdy tylko zakończył się mój pierwszy letni knitalong, zdecydowałam się zebrać wszystkie wartościowe wskazówki, filmy i tutoriale, które stworzyłam dla uczestników wydarzenia, i umieścić je w formie kilku artykułów na blogu, tak by mogły służyć radą każdej dziewiarce. Mam nadzieję, że okażą się pomocne!
Szczegółowe instrukcje wykonania, a nawet modyfikowania tych letnich projektów, znajdziecie oczywiście w ebooku. Elektroniczną kopię książki możecie kupić w moich sklepach na Ravelry lub Payhip (aż 100 stron pełnych wartościowej i interesującej treści!). Ale w tym poście, podzielę się z Wami dodatkowymi materiałami, które, jak sądzę, jeszcze bardziej ułatwią Wam pracę nad Waszą wersją Woollahra Tee i sprawią, że dzierganie pójdzie wyjątkowo gładko i bezproblemowo. Miłej zabawy!
Spis treści
- Właściwości włóczki i dzianiny.
- Jak wykonać i naprawić owijanie oczek.
- Blokowanie.
Właściwości włóczki i dzianiny
Drobiazgowe ściegi, jak na przykład te użyte w Woollahra Tee, aż proszą się o gładką i ładnie zaokrągloną nitkę. Nic nie podkreśli przekręconego ściągacza i ażuru lepiej niż właśnie tak skręcona włóczka! Przyjrzyjcie się bliżej bawełnie, którą wybrałam do wykonania mojej wersji bluzki, czyli Sandnes Garn Mandarin Petit:
Możecie zauważyć, że nitka sprawia wrażenie pulchnej, ładnie “tocząc się” pod palcami. Jej średni skręt jest równy i pełen powietrza, co zapewnia świetną elastyczność. Włóczka o takim właśnie okrągłym przekroju jest niezbędna do tego projektu!
Mandarin Petit jest ciut grubsza od standardowego “fingeringa” co również działa na korzyść tego konkretnego projektu. Każde oczko jest pięknie zdefiniowane i równe. Gładka nić (bez faktury lub meszku) sprawia, że są one jeszcze bardziej wyraziste i nie odwracają uwagi od szczegółowych ściegów.
Pomimo tego, że wełna merynosowa oferuje nam podobną elastyczność oraz okrągły przekrój, ma ona również tendencję do rozciągania. Włókna bawełniane pomagają letniej odzieży zachować kształt i zapobiegają nadmiernemu rozciąganiu podczas noszenia lub częstego prania. Dzianina jest elastyczna i łatwo się naciąga, ale po uwolnieniu szybko powraca do pierwotnego rozmiaru.
Obejrzyjcie poniższy filmik, aby dowiedzieć się więcej o właściwościach dzianiny w tym projekcie:
Włóczka taka jak Mandarin Petit, daje zjawiskowo estetyczne wykończenie – wszystkie krawędzi się równe, a każde oczko i narzut zachowują tę samą wielkość.
Dziergając ten projekt, trzymaj się bawełny lub jej mieszanek z jedwabiem, kaszmirem czy lnem, a otrzymasz idealną letnią bluzkę! Wiem, że Ci, którzy nigdy nie pracowali z bawełną, mogą dać się skusić wełnie, ale szczerze tego odradzam, zwłaszcza włóczek wełnianych bez żadnego dodatku włókien roślinnych. Letni projekt wykonany z wełny i w całości pokryty ażurem oraz skręconym ściągaczem z pewnością się rozciągnie.
Aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt końcowy, wybierz jednolity kolor. Nie sądzę, by w przypadku tego projektu istniał zły wybór koloru, aczkolwiek czerń może odrobinę przytłoczyć szczegółową koronkę. Wszystkie inne odcienie będą pasować perfekcyjnie!
Jak wykonać i naprawić owijanie oczek
Sądzę, że najbardziej problematyczną częścią ściegów użytych w tej bluzce, jest owijanie oczek. Zapewniam, że jest to łatwiejsze niż się wydaje! Obejrzyjcie poniższy film by dowiedzieć się jak wykonać ten krok w estetyczny sposób:
By wykonać 5 owinięć, postępujcie w ten sam sposób, wykonując o trzy owinięcia więcej. Zwróćcie szczególną uwagę na naprężenie nici. Owinięcia powinny wyłącznie otulać oczka, bez zaciskania.
Ale jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani niektórymi owinięciami, możecie nieznacznie poprawić je w dowolnym momencie pracy nad wzorem:
Blokowanie
Przeczytajcie mój artykuł Sens blokowania dzianiny by dowiedzieć się więcej o celu i ogólnych zasadach blokowania. Wierzę, że pomoże to Wam dobrze zrozumieć cały proces.
Na poniższym wideo pokazuję Wam jak z powodzeniem blokować bluzeczkę Woollahra Tee:
Instrukcje blokowania:
Blokuj bluzkę przodem ku górze.
Zacznij od ramion. Złóż je dokładnie na środku. Przypnij przynajmniej trzema szpilkami.
Przypnij wzdłuż otworu na ramiona, skupiając się na osiągnięciu prostych linii.
Połącz w pary odpowiadające sobie panele wzoru z przodu i tyłu. Przypnij je razem, lekko naciągając dzianinę.
Użyj jak największej liczby szpilek – jest to kluczowe dla uzyskania idealnie prostej dolnej krawędzi.
Przypnij boki. Ponownie – użyj jak najwięcej szpilek, w przeciwnym razie boki będą pofalowane. Upewnij się, że bluzka zagina się dokładnie na boku, czyli między dwoma panelami bocznymi.
Nie bój się naciągać bluzki w dół i na boki. Naszym celem jest całkowite otwarcie skręconego ściągacza i wzorów ażurowych. Bawełna skurczy się odrobinę po odpięciu od maty.
Lekko pociągnij dzianinę na karku ku górze, aby otworzyć ażur w tym obszarze i uzyskać spójny wygląd na całym projekcie. Ostrożnie przypnij krawędź za pomocą wielu szpilek.
Nie przypinaj rękawów, dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt! Pozostaw je luźno, upewniając się, że nie ma żadnego zagięcia – to sprawi, że będą pięknie opadać na ramiona.
O kolekcji Sydney Summer Knits
Kolekcja Sydney Summer Knits zawiera cztery nowe, unikatowe letnie projekty inspirowane moim nowym domem – Sydney. Znajdziesz tu wzory na trzy bluzki i jedną sukienkę, każdy z
projektów odzwierciedla inną cechę miasta. Wszystkie projekty wykonane są w stylu najbliższym mojemu sercu, który ośmielam się nazywać współczesnym romantyzmem.
Sprawdź pozostałe moje posty o: Darling Dress, Seasalt Tank i Filigree Cami:
Marzena