Nieważne co dziergasz, blokowanie jest po prostu niezbędne! Możesz oczywiście pominąć ten krok (nikt tego nie sprawdza:)), ale pomyśl – właśnie spędziłaś mnóstwo godzin pracując ręcznie nad czymś naprawdę wyjątkowym, poświęciłaś temu wiele uwagi i miłości, więc pominięcie ostatniego kroku, który zajmuje znacznie mniej czasu niż ukończenie projektu i dodatkowo niewątpliwie go upiększy, wydaje się bezcelowe. Pozwól, że podzielę się z Tobą moim punktem widzenia oraz wyjaśnię w skrócie, czym naprawdę jest blokowanie i dlaczego jest tak ważne!
Blokowanie, tak jak prasowanie w szyciu ubrań, nie jest wyłącznie kaprysem perfekcjonistów. Jest to niewykle istotna czynność, która pozwala oczkom “osiąść” i wydobyć z nich całe piękno.
Ale czym tak naprawdę jest blokowanie? To nie tylko skrupulatne przypinanie dzianiny do maty i otwieranie ściegów. Już samo pranie skończonej robótki liczy się jako blokowanie! Moczenie w wodzie pozwala wygładzić i wyrównać ściegi, oraz daje szansę nitce by w pełni się rozluźnić i rozkwitnąć. To ostatni etap robienia na drutach – moment, w którym w końcu dowiadujesz się jaki jest prawdziwy kształt i wygląd twojego projektu.
Mimo że blokowanie parą może być użyteczne, uważam, że ten sposób blokowania nigdy nie powinien zastępować blokowania na mokro. Moim zdaniem każda dzianina powinna być odpowiednio namoczona i wysuszona w swoim własnym tempie, przyjemniej za pierwszym razem. A oto dlaczego tak sądzę!
- Moczenie dzianiny w wodzie przez odpowiednio długi czas (w moim przypadku przynajmniej 20 minut), pozwala nici wchłonąć wystarczającą ilość wilgoci, aby się rozluźnić i delikatnie poprzemieszczać. Dzięki temu ściegi osiągają swój optymalny rozmiar i rozkład, a także równe i proporcjonalne wymiary.
- Mokre oczka są również niezwykle podatne na kształtowanie, więc podczas blokowania na macie masz kontrolę nad niektórymi aspektami, takimi jak długość lub szerokość udziergu. Ściegi są plastyczne i, do pewnego stopnia, możesz nimi manipulować osiągając wymarzony efekt.
- Niespieszne suszenie jest również bardzo korzystne. Pozwala ściegom zapamiętać swój kształt i zapamiętać go na dobre. Gdy oczka są już całkowicie suche, trudno jest w estetyczny sposób zmienić ich rozmiar czy położenie – taki ścieg zawsze powróci do swojego poprzedniego kształtu, który zapamiętał po zablokowaniu. Pamięć nici jest niewiarygodna! Możesz to łatwo zauważyć, prując stary sweter. Tak spruta nić wygląda jak makaron instant!
Do pewnego stopnia blokowanie za pomocą pary działa podobne – pozwala “uklepać” ściegi i wygładzić ich powierzchnię. Niestety pomija bardzo ważny krok, którym jest przestawianie ściegów w celu uzyskania ich optymalnego rozmiaru. Para wyłącznie potwierdza to, co zostało zrobione, a jak wszyscy wiemy, oczka zdjęte prosto z drutów prawie nigdy nie mają idealnego rozmiaru czy kształtu. Oznacza to, że jeśli Twoje ściegi są nierówne lub krzywe, użycie pary tylko przypieczętuje ich nieregularny rozmiar i kształt.
Nie mówię, że musisz blokować swoje dzianiny za każdym razem, gdy je pierzesz. Ja na przykład wcale tego nie robię! Większość moich projektów zapamiętuje swój kształt na bardzo długo, a po pierwszym blokowaniu wystarczy je wyłącznie namoczyć i ułożyć płasko na macie, bez użycia ani jednej szpilki.
Para może być Twoim dobrym przyjacielem, ale jeśli chcesz uzyskać idealnie równe ściegi i podkreślone wzory, nigdy nie powinnaś zastępować nim pierwszego blokowania na mokro.
Zasady, którymi kieruję się podczas blokowania:
- Zawsze pierz projekt po ukończeniu pracy nad nim.
- Używaj szpilek podczas blokowania ażuru lub innych ozdobnych ściegów, takich jak pofalowane krawędzie czy pikotki. Nie obawiaj się pełnego otwarcia ściegów i nadawania kształtu krawędziom.
- W większości przypadków, projekty wykonane ściegiem gładkim nie wymagają przypinania, ale możesz użyć szpilek by osiągnąć zamierzone wymiary.
- Nie wahaj się nadawać kształt swoim projektom. Możesz być zdziwiona jak łatwo jest wydłużyć lub poszerzyć gotowy już projekt, wyłącznie za pomocą blokowania.
- Używaj tyle szpilek ile tylko możliwe do kształtowania prostych krawędzi.
- W razie konieczności na bieżąco poprawiaj lokalizację szpilek.
- Mierz długości i szerokości by mieć pewność, że projekt będzie symetryczny.
- Pozwól dzianinie w pełni wyschnąć zanim odepniesz ją od maty.
- Pracując z letnimi włóknami (len, jedwab, bawełna), nie pozostawiaj na dzianinie żadnego detergentu – wypłucz ją starannie po moczeniu.
- Letnie włókna nie blokują się tak łatwo jak wełna. Miej na uwadze, że taka dzianina może nieznacznie zmienić nadany jej kształt w trakcie noszenia.
- Blokowanie to magia! Posiadasz tu niesamowitą moc, więc nie miej oporów przed wykorzystaniem jej w pełni, by uzyskać najpiękniejsze rezultaty!
Te ogólne zasady dotyczą większości projektów dziewiarskich. Pamiętaj, aby zawsze zastanowić się przed blokowaniem czego Twój projekt najbardziej potrzebuje, jakie jego cechy chcesz podkreślić i jak osiągnąć najlepsze efekty!
Nie idź na skróty – staranne blokowanie zawsze popłaca.
Przeczytaj moje pozostałe artykuły dotyczące blokowania:
Marzena