Oto on! Artykuł pełen pomocnych wskazówek o projekcie Monoi, mojej ultra romantycznej, pachnącej latem i sprytnie zaprojektowanej dzierganej bluzeczki. Wzór, który możesz już kupić w moim sklepie, zawiera wszystkie szczegółowe instrukcje jak wykonać ten letni top z podszewką, ale w tym poście pragnę podzielić się z Tobą dodatkowymi przemyśleniami, które odpowiedzą na potencjalne pytania, wyjaśnią kluczowe aspekty, rozwieją wątpliwości i zainspirują Cię jeszcze bardziej!

Bluzeczka Monoi to bogato zdobiony ażurami letni projekt o starannie przemyślanej konstrukcji. W tym projekcie zaklęłam wszystko to, co przenosi nas na rajską wyspę!
Oryginalnie zaprojektowane ramiączka zapewniają mu niezaprzeczalnego uroku, a te, razem z wbudowaną podszewką, czynią ten top bardzo wygodnym w noszeniu. Wszystko po to, by móc w pełni cieszyć się latem!

W tym poście opowiem dlaczego zdecydowałam się na tak nietypową konstrukcję i rozwiązania, jakie są zalety mojego podejścia oraz jak radzić sobie z potencjalnymi problemami. Powiem więcej o moim zamyśle i podpowiem co nieco, by ułatwić Ci pracę z tym wzorem. Zaczynajmy!

Konstrukcja

Myślę, że szczególnie trzy cechy wyróżniają Monoi wśród tłumu i czynią go wyjątkowym. A są to:

  • wbudowana podszewka, która zapewnia wygodę i odpowiednie wsparcie.
  • unikatowo zaprojektowane ramiączka z wąską gumką wewnątrz.
  • użycie naturalnych właściwości dzianiny i ażurów by osiągnąć dobrze układającą się bluzkę, która współgra z krzywiznami ciała.

To moje drugie, równie kochane hobby, sprawiło, że zaczęłam patrzeć na projektowanie dzianin z nieco innej perspektywy. Mam oczywiście na myśli szycie! Od kilku lat tworzę niemalże całą swoją garderobę i zdążyłam nauczyć się wielu nowych rzeczy o konstrukcji ubrań oraz jak różne tkaniny i włókna współpracują z kształtami naszego ciała. Dzięki szyciu zebrałam dodatkowe doświadczenie na temat tego, co jest najbardziej wytrzymałe, opłacalne czy wygodne w noszeniu. Dlaczego nie połączyć wiedzy z obu technik, by udoskonalać projektowanie i odkrywać nowe, nietuzinkowe rozwiązania?

To, w połączeniu z moją niekończącą się potrzebą eksperymentowania i tworzenia za każdym razem czegoś innego, zaowocowało topem Monoi, moim pierwszym letnim topem, który pokochałam od pierwszego założenia! Nie tylko dlatego, że jest pełen uwielbianych przeze mnie ażurowych wzorów, ale również, że pomimo tych wszystkich uroczych zdobień, jest on jest po prostu nieziemsko wygodny w noszeniu.

Pozwól, że opowiem Ci więcej o jego najważniejszych cechach.

Wbudowana podszewka.
Nie lubię nosić letnich bluzek w towarzystwie stanika (będąc z w pełni szczera, ja w ogóle nie lubię staników:)), a zwłaszcza tych bluzek, które posiadają cienkie ramiączka. Paseczki stanika nierzadko przysparzają ciężkiego wyglądu letnim stylizacjom, odwracają uwagę od bluzki czy sukienki, a sam stanik niewątpliwie dodaje dodatkowej warstwy, która jest niepożądana w upalne dni. Letnie dziergane ubrania zawsze wyglądają odrobinę ciężej niż te materiałowe, dlatego bardzo zależało mi na zminimalizowaniu efektu ciężkości. Z drugiej strony top wykonany wyłącznie koronką jest odrobinę niepraktyczny, jako że odsłania zdecydowanie zbyt wiele. Co również nie bardzo mi się podoba 🙂

Wbudowałam więc sprytnie podszewkę tak, by stanowił integralną część projektu. Korpus Monoi dziergany jest w jednym kawałki, od dołu, aż do dwuwarstwowej górnej krawędzi, która to płynnie przechodzi w podszewkę dzierganą w przeciwnym kierunku. Podszewka w całości zakrywa biust i sięga nico poniżej pozostawiając ażurowy dół częściowo prześwitujący. W łatwy sposób możesz dostosować długość tej warstwy do swoich potrzeb i unikalnych kształtów ciała!

Ramiączka w gumką.
Myślę, że bez wahania mogę powiedzieć, że jest to coś, czego jeszcze nie było! Przyznam, że jestem z nich niezwykle dumna!
Ramiączka w Monoi wykonane są z długich dzianinowych pasków i miękkiej wąskiej gumki. Ramiączka wykonywane są oddzielnie i złożone są z tunelu, uzyskanego za pomocą metody double knitting oraz kilku brzegowych oczek z obu jego stron, dla uzyskania uroczej, pofalowanej krawędzi. Gotowe ramiączka mocowane są do topu na samym końcu – zarówno pisemne instrukcje jak i szczegółowe obrazki przedstawiające cały proces ich wykonania i mocowania, zawarte są we wzorze.

Dlaczego zdecydowałam się na taką konstrukcję? 

  1. Po pierwsze dlatego, że tylko gumka może dać nam tak doskonale wyglądające marszczenie! Moim zdaniem ramiączka w Monoi wyglądają niezwykle uroczo!
  2. Drugim powodem było zapewnienie im wytrzymałości i długowieczności. Ramiączka wykonana z włóczki mają tendencję do wyciągania i tracenia z czasem swojego kształtu i właściwości. Może to w przyszłości skutkować obniżeniem linii dekoltu, zsuwaniem się ramiączek i odkształcaniem dzianiny. Gumka zapobiega tym zmianom i zapewnia wspaniałą stabilizację.
  3. Kolejnym powodem jest wygoda. Nie masz pojęcia jakie są wygodne w noszeniu! Leciutko napięta gumka utrzymuje je w miejscu przez cały czas, niezależnie od ruchów. Możesz biegać, skakać, leżeć, schylać się… robić na co tylko masz ochotę, a bluzka nadal znajdować będzie się tam, gdzie ją umieściłaś! Obejrzyj ten filmik by przekonać się, że to prawda: film reklamowy topu Monoi.
  4. Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym powodem, jest chęć by ciągle próbować czegoś nowego! Uwielbiam dodawać wyzwania do mojego dziewiarskiego świata i dostarczać ciekawych rozwiązań w każdym kolejnym projekcie.

Użycie naturalnych właściwości dzianiny.
Szycie ubrań można podzielić na dwie części – szycie z dzianin i tkanin. Podejście do pracy z tymi dwoma rodzajami materiałów różni się od siebie, co wynika z ich odmiennych właściwości. Tkaniny wymagają zdecydowanie więcej kształtowania ze względu na ich brak rozciągliwości. Jednakże dzianina, dzięki swojej dużej rozciągliwości, łatwo dopasowuje się do sylwetki bez konieczności użycia zamków, zaszewek czy skomplikowanych konstrukcji. I jest to jej ogromna zaleta, z której grzech nie skorzystać!

W projekcie Monoi wykorzystałam naturalne właściwości dzianiny i ażuru, aby dopasować bluzkę do kształtów ciała – już sama dzianina potrafi znacząco się naciągnąć, ale ażur dodaje jej jeszcze więcej elastyczność! Koronkowe wzory diametralnie zmieniają swój kształt, naciągając się w dowolnym kierunku i nie tracąc przy tym na wyglądzie i jakości. A po fakcie z łatwością wracają do swojej wyjściowej formy! Magia!

Top Monoi ma kształt tuby, co oznacza, że nie posiada kształtowania w talii czy w biuście. Dzięki temu możemy podziwiać niczym nieskalaną taflę przepięknego ażuru!

Ale ta konstrukcja świetnie się sprawdzi tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni rozmiar, co prowadzi nas do następnego akapitu!

Wybór rozmiaru

Ten top został zaprojektowany tak, aby był dobrze dopasowany w biuście i mniej lub bardziej luźny w talii. Trzymając się tej zasady możecie być pewnie, że uzyskacie satysfakcjonujący efekt!

Monoi musi być noszona z ujemnym luzem. Co to oznacza?
Wzór podaje dwa wymiary bluzki w klatce piersiowej: na płasko i po rozciągnięciu. Druga wartość to maksymalny obwód, jaki bluzeczka w danym rozmiarze może osiągnąć podczas rozciągania, nie tracąc przy tym estetycznego wyglądu. I jest to najważniejsza wartość – tylko na jej podstawie należy wybrać rozmiar.

Obwód mierzony w najszerszym miejscu klatki piersiowej powinien być mniejszy lub równy maksymalnemu rozciągnięciu wybranego rozmiaru. Koronka rozciągnie się wokół klatki piersiowej, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy nad wzorem, zmierzyć jak bardzo gotowa i zblokowana próbka wykonana wzorem ażurowym rozciąga się na boki. Powinna łatwo rozciągnąć się do 10 cm (wszystkie wytyczne i schemat ażuru znajdują się we wzorze), zachowując estetyczny wygląd. W tym projekcie bardzo ważne jest wykonanie, a także staranne zablokowanie próbki, ponieważ ażury mają tendencję do znacznej zmiany swoich wymiarów po praniu. Absolutnie nie pomijaj tego kroku! Zawsze powinniśmy wykonywać próbkę, ale w tym wzorze to po prostu podstawa. Nie pożałujesz, obiecuję.

A co się stanie, jeśli nie spełnimy warunku posiadania ujemnego luzu? W takiej sytuacji górna krawędź bluzeczki nie będzie dobrze układać się wokół ciała, będzie zwisać smutno i odsłaniając zdecydowanie za dużo. Z drugiej strony, jeśli rozmiar będzie za mały, nie będzie możliwe założenie bluzki.

Dodatkowa informacja

Myśl o topie Monoi jak o dopasowanym dżersejowym t-shircie – materiał wokół klatki piersiowej zawsze się naciąga, podczas gdy talia pozostaje luźna.

Poniżej znajdziecie szczegółową instrukcję jak wybrać idealny rozmiar:

  • Najpierw zmierz najszerszy punkt na klatce piersiowej i zapisz tę liczbę.
  • Przyjrzyj się wymiarom „Obwód po rozciągnięciu”: 80 (90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170) cm (str. 2 we wzorze).
  • Znajdź najmniejszy rozmiar, którego maksymalne rozciągnięcie jest większe lub równe Twojemu wymiarowi, np. dla obwodu biustu 106 cm prawidłowy rozmiar to 4, przy maksymalnym rozciągnięciu 110 cm.
  • Aby upewnić się, że również pozostałe wymiary Twojego ciała będą dobrze pasować do wybranego rozmiaru, odwiedź stronę 3 i sprawdź pozostałe wymiary bluzki.
  • Jeśli obwód w biuście jest równy wymiarowi po rozciągnięciu, rozważ większy rozmiar tylko wtedy, gdy obwód twojej talii jest podobny do obwodu w klatce piersiowej. Zapewni Ci to lepszy wygląd i wygodę.

Mój obwód w biuście to 86 cm i 64 cm w talii. Dla siebie wybrałam rozmiar 2, z 90 cm maksymalnego rozciągnięcia.

Dodatkowa informacja

Jeśli masz naprawdę wyjątkową sylwetkę, a Twoje wymiary nie pasują do założeń projektu, zanim wybierzesz rozmiar, dokładnie przeanalizuj poniższe aspekty:

  • Oszacuj gdzie na Twoim ciele znajdować się będzie górna krawędź bluzki i jaki wymiar zapewni Ci najlepsze dopasowanie i wygodę. Jak już wspomniałam, górna krawędź powinno ładnie układać się na ciele, nie odstawać, ale też nie może opinać ciała i powodować dyskomfort podczas noszenia.
  • Upewnij się, że twój rozmiar biustu będzie pasował do rozciągniętego rozmiaru. W idealnym świecie maksymalne rozciągnięcie powinno być przynajmniej nieco większe niż obwód ciała.
  • Dokładnie sprawdź obwód brzucha i dowiedz się, czy potrzebujesz więcej miejsca dla lepszego komfortu.
  • Użyj wyjątkowo elastycznej włóczki.

Ramiączka

Opisałam już budowę ramiączek, ale pozwól, że dodam co nie co dla lepszego zrozumienia ich konstrukcji.

Ogólna zasada dotycząca ramiączek jest taka, że długość gumki powinna wynosić mniej więcej połowę długości tunelu. To zagwarantuje Ci najpiękniejszy falbaniasty efekt! Im dłuższa gumka, tym mniejsze falbanki. Jeśli zdarzy się tak, że długość Twojej gumki będzie zbliżona do długości tunelu paska, koniecznie rozważ wydłużenie tunelu.

To, co może być odrobinę mylące, to prawa strona ramiączka. Tunel wykonywany jest metodą double knitting, więc obie strony tunelu wyglądają dokładnie tak samo. Różnica między prawą i lewą stroną ramiączka leży w oczkach brzegowych. Prawa strona, to strona z lewymi oczkami po obu stronach tunelu. Dzięki nim materiał na krawędziach ładnie odstaje od ciała, tworząc uroczo zakręcony kształt. Niemniej obie strony wyglądają dobrze, więc jeśli ta druga bardziej Ci się podoba, nie ma żadnych przeciwwskazań by przymocować je lewą stroną do góry.

Co do gumki. Wąską gumkę (12 mm) można kupić w każdej pasmanterii, a nawet w supermarketach. Rodzaj gumki nie jest istotny, ale zwróć uwagę by była miękka i delikatna. Jeśli nie możesz znaleźć gumki o szerokości 12 mm, wybierz 10 mm zamiast 15 mm. Dobierz kolor pasujący do Twojej włóczki. Gumki najczęściej dostępne są w trzech odcieniach – białym, beżowym i czarnym. Nie używaj białej gumy do ciemnych kolorów i odwrotnie – czarnej do jasnych kolorów. Ja do bluzeczki w kolorze beżowym użyłam białej gumki.

Wskazówka!

Jak wspomniałam powyżej, tunel w ramiączku wykonywany jest metodą double knitting (tworzenie dwóch warstw jednocześnie). W trakcie dziergania zdarzyło mi się kilka razy, że zamiast przełożyć oczko bez nieprzerabiania z włóczką z przodu, nieświadomie zrobiłam oczko lewe. Taki mały błąd może nas wiele kosztować! Nawet jedno lewe oczko zamknie otwór tunelu i nie będziemy w stanie przeciągnąć gumki. Ponieważ ramiączka są mocno marszczone, kawałki, które musimy wykonać, są dość długie, a to sprawia, że jest wystarczająco dużo czasu, aby popełnić ten błąd. Zwróć na to szczególną uwagę i sprawdzaj poprawność ściegów co kilka centymetrów.

Podczas testu jedna z dziewiarek podsunęła doskonały pomysł, jak sobie z tym radzić i w łatwy sposób kontrolować, czy tunel pozostaje otwarty. Włóż długopis do powstającego tunelu i co kilka rzędów przesuwaj go w górę – dopóki długopis łatwo przechodzi przez tunel, wszystko jest w jak najlepszym porządku! Genialne!

Najbardziej wymagającą częścią może być mocowanie ramiączek do korpusu. We wzorze nie podaję precyzyjnego miejsca, gdzie powinny zostać przyszyte, ponieważ nie ma jednej idealnej odpowiedzi i wszystko zależy wyłącznie od budowy ciała, rozmiaru biustu i osobistych preferencji.

Wraz z kompletną instrukcją wykonania ramiączek, przeciągnięcia gumki i przyszycia ramiączek, wzór zawiera szczegółowy opis wyjaśniający jak ustalić najlepsze ich rozmieszczenie. Nie musisz o nic się martwić! Wszystko to, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z moimi wskazówkami i uzbroić się w odrobinę cierpliwość, aby znaleźć najlepszą pozycję i odpowiednią długość gumki. Niemniej poniżej znajdziesz dodatkowe informacje, które, mam nadzieję, rozwieją wszystkie wątpliwości.

Jak informuje instrukcja we wzorze, nie należy mocować ramiączek w tych samych miejscach po obu stronach topu – odległość między ramiączkami z przodu powinna być nieco większa niż z tyłu.

Polecam ulokować ramiączka tak, aby leżały na końcu obojczyka, blisko barku, ale nie bezpośrednio na nim. Naturalna wypukłość w tym miejscu utrzymywać będzie ramiączka na miejscu. Umieszczenie ich zbyt blisko szyi będzie skutkować podrażnianiem skóry i uczuciem dyskomfortu.

Jak już wspomniałam wcześniej, rozmieszczenie ramiączek z tyłu nie może być takie samo jak z przodu. Nie ma szans by to dobrze zadziałało! (ale możesz spróbować, jeśli mi nie wierzysz :)). W takim przypadku podczas noszenia topu ramiączka znajdą się prawie pod pachą. To wszystko związane jest z naszą budową ciała.

Umieść ramiączka odrobinę bliżej środka w porównaniu z przodem. Uważaj jednak żeby nie przesadzić! Różnica między przodem a tyłem nie powinna być znacząca.

Przed ostatecznym szyciem, przymocuj ramiączka do bluzki za pomocą agrafek, aby sprawdzić, czy wszystko znajduje się we właściwym miejscu.

Pamiętaj

Zawsze ustalaj lokalizację ramiączek z bluzką założoną na ciało.

By ułatwić pracę jeszcze bardziej pokażę Ci moje rozmieszczenie ramiączek. Pamiętaj jednak, że tylko Ty wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze!

Dziergałam rozmiar 2 i mam 9 powtórzeń ażurowych paneli. Możesz zauważyć na zdjęciu poniżej, że ramiączka z przodu bluzki znajdują się bardziej po bokach. Oto wszystkie potrzebne wymiary:

  • szerokość bluzki w biuście, mierzona na płasko: 67 cm
  • odległość od ramiączek do boków bluzki, mierzona z przodu: 6.5 cm
  • odległość między ramiączkami z przodu: 14 cm
  • odległość między ramiączkami z tyłu: 10 cm

Użyj moich wymiarów jako wskazówki, w trakcie szukania idealnego rozmieszczenia ramiączek w Twojej bluzce.

Wybór włóczki

A teraz najlepsza cześć – wybór włóczki! Ten etap jest zawsze niezwykle ekscytujący, prawda? Uważam, że każde naturalne, dedykowane na lato włókno, takie jak bawełna, len, jedwab i ich mieszanki (również z wełną), sprawdzą się tu idealnie. Ja użyłam włóczki Katia Cotton-Cashmere, bawełny z dodatkiem kaszmiru w grubości sport, co dało mi naprawdę lekką i miękką dzianinę. Zwróć uwagę na to, by włóczka posiadała choćby niewielką sprężystość oraz okrągły przekrój – takie nitki najlepiej podkreślają ażur! Jednakże włóczka nie musi być bardzo sprężysta, ażurowy wzór dostarczy odpowiedniej dawki elastyczności.

Unikaj wielobarwnych włóczek – odwrócą całą uwagę od wzoru. Dla lepszego wsparcia w biuście, użyj mocno elastycznej włóczki na podszewkę.

Jeśli tylko masz na to ochotę, możesz użyć kontrastowego koloru do wykonania podszewki. Myślę, że taki zabieg może przynieść naprawdę interesujące efekty! Z drugiej strony, użycie cielistego koloru z kolorowym lub ciemnym ażurem sprawi, że ten będzie jeszcze bardziej wyrazisty i pozwoli zachować częściowo prześwitujący wygląd na całej długości topu.

Dodatkowe wskazówki

  • Pamiętaj, że po wykonaniu podszewki nie będziesz już w stanie wydłużyć topu bez konieczności prucia. Nieważne jak przerażająco to brzmi, najlepszą opcją zawsze jest wstępne blokowanie. W tym projekcie polecam wykonać je zaraz po ukończeniu wierzchniej warstwy. Nie ma wątpliwości, że ażur mocno zmieni po praniu swoje wymiary – nie próbuj oszacować długości topu wyłącznie na podstawie próbki. Niestety życie nauczyło nas, że dzianiny kochają robić niespodzianki.
  • Jeśli gotowa i zblokowana dwuwarstwowa górna krawędź ma tendencję do odstawania od ciała, zwilż ją delikatnie, ułóż na płasko i spłaszcz mocno dłonią. Następnie przypnij bluzkę szpilkami pozostawiając do całkowitego wyschnięcia.
  • Monoi została zaprojektowana tak, by sięgać nieznacznie poniżej talii. Dopasuj długość swojego topu do swoich unikatowych kształtów, ale pamiętaj, że bluzka noszona będzie do tych wszystkich letnich, zwiewnych spódnic i szortów, nie powinna więc ich przytłaczać rozmiarem.
  • Użyj mnóstwa szpilek w trakcie blokowanie, zwłaszcza po to, by podkreślić naturalnie pofalowaną dolną krawędź. Byłaby wielka szkoda nie uwypuklić tego uroczego detalu!
  • Letnie topy wykonywane są głównie z roślinnych włókien, które są dość oporne na blokowanie. Pamiętaj o odpowiednim namoczeniu bluzki i pozostawieniu jej przypiętej do pełnego wysuszenia.
  • Dodając nową nitkę rób to na wysokości panelu z przekręconym ściągaczem by uniknąć wystawania supełków przez otwory ażuru.
  • Sprawdź wersje Monoi wykonane przez inne dziewiarki (na przykład przez moje cudowne testerki!) by dowiedzieć się jak bluzka wygląda na różnych sylwetkach, jak ażur prezentuje się w innych kolorach i włóknach oraz jakie modyfikacje popełnili, by jeszcze bardziej dopasować Monoi do swoich potrzeb.

Podsumowanie

Liczę na to, że ten artykuł okazał się pomocny! W każdym momencie, gdy dopadną Cię wątpliwości lub masz dodatkowe pytanie, nie wahaj się do mnie napisać! Z przyjemnością pomogę Ci w Twojej dziewiarskiej podróży.

Dasz szansę temu projektowi? Nie mogę się doczekać by zobaczyć Twoją wersję!

Marzena