Witajcie w poście dedykowanym Filigree Cami, jednemu z czterech projektów składających się na mojego ebooka Sydney Summer Knits! Jeśli potrzebujecie dodatkowej rady by wykonać swoją własną wersję lub chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia letnich dzianin, ten post jest dokładnie tym, czego Wam potrzeba!
Gdy tylko zakończył się mój pierwszy letni knitalong, zdecydowałam się zebrać wszystkie wartościowe wskazówki, filmy i tutoriale, które stworzyłam dla uczestników wydarzenia, i umieścić je w formie kilku artykułów na blogu, tak by mogły służyć radą każdej dziewiarce. Mam nadzieję, że okażą się pomocne!
Szczegółowe instrukcje wykonania, a nawet modyfikowania tych letnich projektów, znajdziecie oczywiście w ebooku. Elektroniczną kopię książki możecie kupić w moich sklepach na Ravelry lub Payhip (aż 100 stron pełnych wartościowej i interesującej treści!). Ale w tym poście, podzielę się z Wami dodatkowymi materiałami, które, jak sądzę, jeszcze bardziej ułatwią Wam pracę nad Waszą wersją Filigree Cami i sprawią, że dzierganie pójdzie wyjątkowo gładko i bezproblemowo. Miłej zabawy!
Spis streści
- Właściwości włóczki i dzianiny.
- Jak wykonać “bąbelek”.
- Jak zmodyfikować.
- Krawędź I-cord i podnoszenie oczek na boczne panele.
- Blokowanie.
Właściwości włóczki i dzianiny.
Wybierając włóczkę na koszulkę Filigree Cami, weź przede wszystkim pod uwagę lekkość materiału. Bluzeczka powinna być delikatna i przewiewna. Elastyczność nie ma tutaj znaczenia, więc ten wzór, mimo że również wykonany z koronkowych wzorów, wymaga innego podejścia niż Woollahra Tee.
Knitting for Olive Pure Silk, czyli włóczka, której użyłam w mojej wersji, ma 250 metrów na 50 g, co czyni ją lekką włóczką fingering. Jest to 100% jedwab bourette, nie jest więc śliska ani idealnie gładka jak jedwab morwowy. Taka nitka zapewnia matowe wykończenie. Posiada ona małe wystające drobinki, które dodają faktury i pomagają wypełnić przestrzeń między oczkami, dzięki czemu tkanina nie prześwituje. Wszystkie te cechy dają nam lekką, cienką i nieprzezroczystą dzianinę, która dobrze pracuje z ciałem.
Ścieg ażurowy użyty w Filigree Cami prezentuje się naprawdę nieźle, gdy jest wykonany z nieznacznie teksturowanej czy rustykalnej nici – taka włóczka nadaje jej niemalże renesansowy klimat! Obejrzyj poniższy filmik by przyjrzeć się bliżej włóczce Pure Silk:
Dekolt w Filigree Cami wymaga miękkiego, zwiewnego i cienkiego materiału, który z łatwością porusza się wraz z ciałem. Ten top powinien być jak druga skóra! Sztywniejsza i bardziej sprężysta dzianina mogłaby być ciut niewygodna w okolicy szyi. Istnieje również ryzyko, że zamiast dopasowywać się do ciała, będzie odstawać, w rezultacie ujawniając zbyt wiele.
Na poniższym filmie pokazuję jak wygląda i zachowuje się dzianina wykonana z Pure Silk oraz udowadniam, że pomimo próbki 22 oczek na 10 cm, wcale nie prześwituje. Zwróćcie również uwagę na to, że ramiączka nie są podatne na rozciąganie:
Mimo że ten długi symbol poniżej obejmuje aż 4 oczka, należy wykonać go wyłącznie raz, w miejscu oznaczonym numerem 3.
Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć wszystkie kroki wykonania bąbelka:
Jak zmodyfikować
Od dłuższego czasu marzyłam o delikatnej i misternie plecionej koszulce, z odkrytymi plecami, która nie tylko zapewnia wygodę i lekkość, ale także dodaje mi pewności siebie i sprawia, że czuję się absolutnie wyjątkowo! Uwielbiam ten projekt szczególnie za jego wszechstronność i niesamowitą łatwość dopasowania go do naszych preferencji.
Nietypowo konstrukcja Filigree Cami sprawia, że jest to projekt zaskakująco prosty do modyfikacji! Jest on stworzony z trzech osobnych części, które można zmieniać na różne sposoby, tak aby uzyskać nieco inny wygląd czy właściwości. Zanim jednak zaczniecie dostosowywać go do swoich potrzeb i unikatowych kształtów, powinniście w pełni zrozumieć jego konstrukcję i to, jak te części współpracują ze sobą i są od siebie zależne.
SZEROKOŚĆ
Koszula składa się z PRZODU, TYŁU i PANELI BOCZNYCH. Proporcje ustalone we wzorze zakładają, że PRZÓD jest mniej więcej tej samej szerokości lub jest nieco szerszy niż TYŁ i oba BOKI razem wzięte.
Zmieniając szerokość któregokolwiek z tych elementów lub mieszając rozmiary, należy pamiętać, że A1 = A2 LUB A1 > A2, z tym, że różnica nie powinna być znacząca.
Nie polecam robić tyłu + boku szerszego niż przód. W takim przypadku przód nie będzie ładnie przylegał do boków i biustu, i istnieje spore prawdopodobieństwo, że top nie będzie nadawał się do noszenia.
Jak więc widzicie, można bez problemu poszerzyć tył w celu zwiększenia zakrycia, wystarczy jedynie pamiętać o konieczności odpowiedniego zmodyfikowania długości boków, w celu zachowania wymaganych proporcji.
Wskazówka
Nieco węższy tył + boki niż przód sprawi, że przód będzie pozostawał bliżej ciała. Jednak jeśli różnica szerokości będzie zbyt duża, tył zacznie ciągnąć materiał, czyniąc bluzkę niewygodną w noszeniu.
DŁUGOŚĆ
Podczas mieszania rozmiarów lub zmiany długości projektu, należy pamiętać o tym, by przód i tył zawsze miał dokładnie taką samą liczbę powtórzeń schematu. Zauważcie proszę, że celowo nie mówię „taką samą długość” i już tłumaczę dlaczego!
Tylne panele wykonywane są na prosto, bez żadnego dodawania czy odejmowania oczek. Przód zaś kształtowany jest w górnej części tak, uzyskać pochylone boki i stworzyć trapezowy kształt. Więc mimo że przód i tył mają dokładnie taką samą liczbę powtórzeń wykresu (przykładowo 7 powtórzeń), części te nie mają tej samej wysokości – to wynika z twierdzenia Pitagorasa. Śmiało, możecie nazwać mnie nerdem! 🙂 Przód zawsze jest ciut krótszy od tyłu, i jest to dokładnie to, czego nam potrzeba, by osiągnąć wygodny w noszeniu dekolt.
Zaplanujcie modyfikację długości jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad wzorem. Nigdy nie zmieniajcie długości przodu po rozpoczęciu zmniejszania oczek (część oznaczona na wykresie jako C). W przeciwnym razie nie ukończycie przodu na końcu ostatniego powtórzenia schematu, ale gdzieś w jego środku, co będzie skutkować mniej estetycznym wyglądem, lub zbyt długą/krótką górną częścią przodu.
Ważne
Zmieniaj długość dodając lub odejmując taką samą liczbę powtórzeń całego schematu na przodzie i na tyle.
BOKI
Możecie śmiało pominąć kształtowanie bocznych paneli, jeśli zależy Wam na większym zakryciu z tyłu. Nie mogę niestety obiecać, że rozpoczęcie podnoszenia oczek z boków (na boczne panele) wyżej niż podano w instrukcji będzie wyglądać estetycznie — boczny panel zaczyna się dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się zmniejszanie przodu. Jeśli podniesiemy oczka powyżej tego punktu, boki mogą zacząć ciągnąć pochyłą linię, zniekształcając przód. Zamiast tego skróciłabym ramiączka, co z pewnością zredukuje przestrzeń pod pachami i/lub wybrałabym mniejszy rozmiar, dostosowując wyłącznie długość koszulki.
Pamiętajcie, że modyfikacja długości tyłu i przodu wymaga modyfikacji podniesionych oczek na bokach. Zawsze podnoście oczka od dołu do miejsca, w którym zaczyna się zmniejszenie z przodu.
INNY POMYSŁ
Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie identycznego przodu i tyłu! Jeśli nie jesteście fanami ażurów, wykonajcie tył w taki sam sposób jak przód. Myślę, że może to wyglądać naprawdę nieźle!
Ale bez względu na to, jakie modyfikacje chcecie wprowadzić, zawsze zaczynajcie od szkicu! Zróbcie szybki rysunek i zapiszcie wszystkie nowe wymiary, tak by móc łatwo sprawdzić, czy spełniają wszystkie kluczowe założenia.
Krawędź I-cord i podnoszenie oczek na boczne panele.
Przygotowałam dla Was film, aby pokazać z bliska, jak powinna wyglądać boczna krawędź I-cord w Filigree Cami. Wzór mówi:
Nie podnoś oczek z I-Cordu. Pierwsza kolumna wykonana jest lewymi oczkami na PS, więc podczas podnoszenia na LS, będą one oczkami prawymi. Nie spiesz się lokalizując odpowiednie oczka i upewniaj się na bieżąco, że krawędź I-Cordu pozostaje wolna.
Obejrzyj poniższe wideo, by dowiedzieć się do jakiego efektu końcowego dążymy:
Blokowanie
Przeczytajcie mój artykuł Sens blokowania dzianiny by dowiedzieć się więcej o celu i ogólnych zasadach blokowania. Wierzę, że pomoże to Wam dobrze zrozumieć cały proces.
Na poniższym wideo pokazuję Wam jak z powodzeniem blokować bluzeczkę Filigree Cami:
Instrukcje blokowania:
Blokuj koszulkę tyłem ku górze – w ten sposób masz pełną kontrolę nad tylnymi panelami ażurowymi, a jednocześnie wciąż doskonale widzisz przód.
Zapnij guziki.
Zacznij od wyrównania powierzchni – ułóż koszulkę tak, aby zaginała się idealnie na bokach, a dolne krawędzie przodu i tyłu były zrównane.
Utrzymuj wszystkie krawędzie proste. Użyj dużej liczby szpilek, aby uformować boki koronki. Ażur jest pod tym względem dość wymagająca, więc jeśli nie chcesz mieć falistej krawędzi, nie żałuj szpilek.
Zadbaj o to, aby panele ażurowe miały tę samą szerokość na całej długości – tam, gdzie są przymocowane do boków i powyżej.
Nie próbuj zrównać górnych krawędzi tyłu i przodu – tył jest wyższy.
Mierz koszulkę w trakcie blokowania by upewnić się, że wymiary są symetryczne.
O kolekcji Sydney Summer Knits
Kolekcja Sydney Summer Knits zawiera cztery nowe, unikatowe letnie projekty inspirowane moim nowym domem – Sydney. Znajdziesz tu wzory na trzy bluzki i jedną sukienkę, każdy z
projektów odzwierciedla inną cechę miasta. Wszystkie projekty wykonane są w stylu najbliższym mojemu sercu, który ośmielam się nazywać współczesnym romantyzmem.
Sprawdź pozostałe moje posty o: Darling Dress, Seasalt Tank i Woollahra Tee:
Marzena