Muszelki, bazie, bąbelki, liście… ten teksturalny ścieg ma mnóstwo skojarzeń! Bez względu na to jak go nazwiemy, jedno jest pewne – jest po prostu wyjątkowo piękny! W niesamowity sposób potrafi odmienić dzianinę, nadając jej unikalnego, przykuwającego wzrok wyglądu. Ale ten kij ma oczywiście dwa końce – nie ma nic za darmo…  Żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, trzeba się postarać. No ale przecież właśnie po to tu jestem, prawda?! Pozwólcie więc, że pokaże Wam jak wykonać ten nietypowy ścieg i co więcej – wykonać go tak by zadowolić Waszego wewnętrznego estetę.

Ten ścieg ozdabia dwa spośród moich wzorów. Przód sweterka Catkins jest obsypany mnóstwem bazi, które otoczyłam drobnym, ryżowym ściegiem. To dało naprawdę spektakularny efekt! Wzór jest świetnie podkreślony i wyrazisty, od razu rzuca się w oczy.

W przypadku czapki Trivia, ścieg ten (tym razem nazwałam te urocze bąbelki muszelkami!) stanowi główną ozdobę pokrywając równomiernie cały projekt. Otoczony jest prostymi i bardzo puchatymi oczkami, co nadaje czapce przytulnego, subtelnego i wyjątkowego uroczego wyglądu.

W obu powyższych przypadkach, i śmiem twierdzić, że w zasadzie w każdym przypadku, najważniejsza jest odpowiednia wypukłość wzoru. Jest to cecha, która jest niezbędna do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Zacznijmy od ogólnej charakterystyki wykonania wzoru: ścieg ten powstaje poprzez przeciągnięcie nitki (pętelek) przez określoną liczbę oczek ustawionych w jednej kolumnie. Liczba pętelek zależy od grubości włóczki i efektu jaki pragniemy uzyskać. Ten tutorial pokaże ogólną zasadę postępowania – liczba użytych oczek oznaczona będzie literą X, dzięki czemu z łatwością będziecie mogli dostosować instrukcje do Waszych preferencji.

Czas na praktykę! Przygotuj swój projekt – wykonaj tyle rzędów lub okrążeń ile potrzebujesz, osiągając miejsce w którym chciałabyś dodać pierwszy ścieg ozdobny, następnie ustal liczbę pętelek (X) i postępuj zgodnie z krokami poniżej:

Krok 1: włóż prawy drut w X-te oczko poniżej pierwszego oczka na lewym drucie i przeciągnij przez nie włóczkę, tworząc pętelkę. Pociągnij nitkę tak, by wysokość pętelki była większa niż X rzędów. Wielkość pętelki jest niezwykle ważna by osiągnąć odpowiednio wypukły kształt. Pozostaw pętelkę na prawym drucie.

Krok 2: włóż prawy drut w oczko powyżej i przeciągnij włóczkę, tworząc pętelkę. Pozostaw pętelkę na prawym drucie.

Krok 3: powtarzaj krok 2 aż wykonasz w sumie X pętelek.

Krok 4: wykonaj oczko znajdujące się na lewym drucie według wzoru.

Krok 5: używając lewego drutu, przełóż pętelkę, znajdującą się najbardziej po prawej nad pozostałymi pętelkami na prawym drucie.

Krok 6: powtarzaj krok 5 aż przełożysz w ten sposób X pętelek.

I gotowe! Nie martw się jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się osiągnąć pożądanego efektu. Ten ścieg wymaga odrobiny cierpliwości i czasu. Na początku wykonaj kilka powtórzeń wzoru na niewielkiej próbce, testując różną długość pętelek i naprężenie nici.

Teraz czas na garść wskazówek, który pomogę Ci osiągnąć jeszcze ładniejszy efekt! Mam nadzieję, że rozwieją wszelkie wątpliwości i rozwiążą potencjalne problemy:

  • Gdy przeciągacz pętelkę przez oczko, bądź delikatna i nie ciągnij ich zbyt drastycznie.
  • Wykonaj oczko poprzedzające wzór dość ciasno (oczko, przed krokiem 1). To zapobiegnie powstawaniu dziurki.
  • Jeśli osiągnięty przez Ciebie kształt nie jest odpowiednio uwydatniony i ledwo “odstaje” od dzianiny, oznacza to, że powinnaś zwiększyć wysokość pętelek.
  • Jeśli osiągnięty kształt nie zadowala Cię w pełni, w łatwy sposób możesz naprawić go poprzez delikatne przeciągnięcie pętelek przy użyciu drutu. Pamiętaj jednak, że jeśli pętelki są zbyt ciasne albo zbyt luźne, naprawa nie będzie możliwa. W takiej sytuacji najlepiej wykonać wzór od nowa.
  • Użyj igły dziewiarskiej lub drutu w trakcie blokowania by delikatnie “podnieść” bąbelek, tak by był jeszcze bardziej wypukły. Uformuj ładny, równy kształt i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Mam nadzieję, że ten spodobał Ci się ten tutorial! Jeśli coś nadal Cię martwi lub masz dodatkowe pytania na temat wykonania tego ściegu, nie wahaj się zapytać! Powodzenia!

Marzena