W tym poście dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz by wyhaftować puszyste i urocze różyczki na swoim sweterku Telopea! Znajdziesz tu niezbędne wskazówki i film instruktażowy, gdzie krok po kroku pokażę jak wykonać ściegi bulionowe.

Jeśli jest to Twoje pierwsze spotkanie z haftem, to mam nadzieję, że fakt, że był to również mój debiut w wyszywaniu, doda Ci otuchy. Zabierzmy się więc wspólnie do pracy!

Sweterek Telopea to niewielki i niesamowicie prosty w wykonaniu sweterek pełen przeuroczych detali. Jest to jednocześnie elegancki i romantyczny projekt, świetnie komponujący się z każdą sukienką czy spódnicą. Jego głównymi cechami jest lekkość, którą osiąga się poprzez użycie cieniutkich, moherowych nitek, delikatnie pofalowana dolna krawędź, która wywija się niczym płatki kwiatów, ozdobne mankiety i oczywiście haftowane różyczki!

Szczegółowe instrukcje wykonania sweterka, znajdziecie we wzorze, który możecie kupić w moim sklepie na Ravelry. Projekt jest odpowiedni dla początkujących, a jego wykonanie zajmuje wyjątkowo mało czasu. A teraz przejdźmy już do haftowania!

Tutorial dotyczy wyszywania różyczek na sweterku Telopea, ale z powodzeniem możesz użyć z tej metody w każdym innym projekcie.

Czego potrzebujesz?

  • gotowy, zblokowany sweterek
  • długa igła z dużym oczkiem. Możesz użyć igły do haftu lub długiej igły dziewiarskiej
  • włóczka, którą będziesz wyszywać
  • otwierane znaczniki oczek lub agrafki do ustalenia lokalizacji różyczek
  • nożyczki
Zanim zaczniesz pracę nad haftem, upewnij się, że Twój sweterek jest w 100% gotowy. W tym celu wypierz go i zblokuj. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie będą wymagane żadne modyfikacje związane z długością czy szerokością. Usuwanie haftu będzie uciążliwe, nie wspominając już o czasie, który potrzebujesz by wykonać wszystkie kwiatki. Naprawdę nie warto ryzykować!
 

Używając otwieranych znaczników lub agrafek ustal lokalizację każdej różyczki. Schemat z sugerowanym przeze mnie rozkładem, oraz schemat samego kwiatka, znajdziesz we wzorze.

Do wykonania kwiatków możesz użyć dowolnej włóczki, na jaką masz ochotę! Jeśli jednak chcesz osiągnąć taki sam efekt jak ja, pozostań przy tej samej włóczce, którego użyłaś w projekcie. W moim przypadku są to dwie nitki moherowej włóczki Along avec Anna Silk Mohair w kolorze Tourmaline.
 
Haftowanie przy użyciu moherowej nitki wymaga odrobiny cierpliwości – włoski chwytają się siebie nawzajem, utrudniając przeciąganie nitek. Zapewniam Cię jednak, że efekt jest tego wart! Moherowe różyczki są niezwykle pulchne i puszyste!

Nie pozostaje już nic innego jak zaprosić Was do obejrzenia filmiku, w którym krok po kroku pokazuję wykonanie jednego, pełnego kwiatka. W ustawieniach dostępne są polskie napisy! Powodzenia!

Jeśli wciąż potrzebujecie pomocy, koniecznie dajcie znać znać w komentarzach. Jestem tu po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości i uczynić dzierganie tak łatwym, jak to tylko możliwe.

Marzena